ایران یکی از کشورهایی است که از گذشته تا به امروز، پیشرفت بسیاری در صنعت اقتصاد بایگانی ریلی کرده است. این رشد روز افزون سبب شده است تا کمپانی های بسیاری به تولید انواع محصولات بایگانی ریلی با مدل وعملکردهای گوناگون بپردازند. همانطور که میدانید کاربرد سیستم بایگانی ریلی بسیار است و یکی از اقتصادی ترین سیستم هایی میباشد، که افراد میتوانند در منزل، محل کار، سازمان ها، ادارات،ارگان های دولتی و خصوصی، مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها از آن استفاده نمایند.

کمد بایگانی ریلی یک وسیله بسیار ایمن است که میتواند اسناد، مدارک، اطلاعات افراد را در خود نگهداری نماید بدون انکه تعداد بیشماری از افراد دسترسی به این اسناد و اطلاعات را داشته باشند. این محصول به گونه ای طراحی شده است که میتوانید هرکدام از اسناد خود را با زونکن هایی که ابعاد و اندازه های مختلف هستند در داخل قفسه بایگانی ریلی قرار دهید. مجموعه صنعت بایگان توانسته است با تولید انواع محصولات بایگانی ریلی نظیر بایگانی ریلی برقی الکترونیکی، بایگانی ریلی مکانیکی، بایگانی ریلی ترکیبی، بایگانی ریلی اتوماتیک و غیره ، نیازهای عمومی افراد را برطرف نماید. در ادامه به کاربرد سیستم بایگانی ریلی میپردازیم.

کاربرد بایگانی ریلی

کاربرد بایگانی ریلی

خلاصه کاربرد سیستم بایگانی ریلی

 • استفاده نمودن در انواع سازمان ها، ارگان ها، مراکز دولتی و خصوصی از جمله مراکز درمانی مانند بیمارستان ها و غیره.
 • از دیگر کاربرد سیستم بایگانی ریلی در انبارهای خرده فروشی مورد استفاده قرار میگیرد، که میتوانید محصولات بسیار زیادی را در داخل آن بایگانی و ذخیره نمایید.
 • قرار دادن انواع مواد خوراکی و غیر خوراکی در فروشگاه های زنجیره ای، سازمان های بسیار بزرگ استفاده میگردد.
 • در دفاترحقوقی، حسابداری، کتابخانه های عمومی و دانشگاه ها به منظور ذخیره نمودن انواع اسناد، کتاب ها، اطلاعات و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع سیستم بایگانی ریلی

به طور گسترده میتوان گفت سیستم بایگانی ریلی به سه دسته متفاوت تقسیم بندی میگردد که در ادامه علاوه بر معرفی به توضیحات هر کدام از آنها میپردازیم.

 • سیستم بایگانی ریلی الکترونیکی
 • سیستم بایگانی ریلی دستی( قفسه بایگانی ریلی مکانیکی)
 • سیستم بایگانی ریلی دو طبقه

بایگانی ریلی  الکترونیکی

در بایگانی ریلی الکترونیکی، کابین ها بر روی ریل قرار گرفته اند و به کمک ریل ها جابه جا میشوند. این سیستم بایگانی ریلی به کمک موتورهای بسیار کوچکی که در پایه ها استفاده شده است و از دید کاربران پنهان میباشد، استفاده میگردد. تا دسترسی کاربران را به فشردن یک دکمه، آسان تر نموده  و کابین ها به راحتی به حرکت درآیند. وجود ریل هایی که در زیر هرکدام از این سیستم ها قرار گرفته است، جابه جایی کمدها را آسان میکند.

بایگانی ریلی الکترونیکی به دلیل آنکه به نسبت بایگانی ریلی دستی مزیت های بیشماری دارد، طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر است. و اینکه با استفاده از دکمه های لمسی تعبیه شده بر روی آنها، امکان دسترسی به کابین و یا واحدها را برای کاربران دیگر محدود مینماید. این محصول کاملا متناسب با هر فضا و مکانی از جمله کتابخانه، دانشگاه، اماکن خصوصی و غیره میباشد. تمام مزیت هایی که در کمد بایگانی ریلی الکترونیکی وجود دارد در بایگانی ریلی مکانیکی هم به وضوح دیده میشود، و همین امر سبب میگردد تا از دقت، امنیت و هم چنین هزینه بالایی برخوردار باشد.

بایگانی ریلی دستی(قفسه ریلی مکانیکی)

یکی از پرطرفدارترین سیستم هایی که میتوان در تمامی حوزه ها از آن استفاده نمود بایگانی ریلی دستی(قفسه ریلی مکانیکی) است. این سیستم بسیار منعطف بوده و به راحتی میتوانید کمد و یا کابین ها را جابه جا نمایید. در زیر این سیستم ریل هایی تعبیه شده است که میتوانید کابین ها را با وجود این ریل ها به حرکت در آورید و اسناد و مدارک خود را با ابعاد و اندازه زونکن های موجود در داخل این سیستم بایگانی ریلی قرار دهید. تمام کمدهای بایگانی ریلی در ابعاد مختلف قابل سفارش هستند و میتوانید در محیط ها و راهروهایی که کوچک هستند از این محصولات استفاده نمایید تا فضای بهینه ای را داشته باشید.

بایگانی ریلی مکانیکی

بایگانی ریلی مکانیکی

سیستم بایگانی ریلی دو طبقه

از جمله سیستم های بایگانی ریلی که بسیار ایمن و پیشرفته است و میتوانید با اطمینان هرچه بیشتر از آن استفاده نمایید سیستم بایگانی ریلی دو طبقه میباشد که ذخیره انواع اسناد و مدارک حجم بسیار بالا را در خود در برمیگیرد. در این محصول میتوانید تقریبا 400 درصد اسناد و مدارک افراد را در داخل آن قرار دهید. که این سیستم عموما در فروشگاه های زنجیره ای، مغازه ها، انبارهای بسیار بزرگ قابل مشاهده میباشد. سیستم بایگانی ریلی دوطبقه به دلیل دارا بودن فضاهای بسیار برای ذخیره سازی میتواند به نسبت محصولات بایگانی ریلی دیگر، فضای بسیار زیادی را داشته باشد و این امر سبب افزایش قیمت این محصول نیز باشد.

مزایای سیستم بایگانی ریلی

 • یک محیط امن در جهت بایگانی نمودن انواع محصولات و اطلاعات
 • دارای یک تهویه مناسب در داخل سیستم به جهت افزایش هر چه بهتر گردش هوا به سبب افزایش طول عمر اسناد و مدارک
 • قابلیت افزایش بهره وری نیروی انسانی
 • قابلیت ذخیره سازی و نگهداری انواع داده ها و اطلاعات

نتیجه گیری

مجموعه صنعت بایگان با توجه به رزومه ای که در تولید انواع محصولات بایگانی ریلی دارد توانسته است محصولات منحصر به فرد با قابلیت های مختلف را تولید نماید. تمام این سیستم ها، قابلیت سفارش در ابعاد و اندازه های مختلف هستند که کاربران میتوانند بسته به محیط و شرایط خود کمد بایگانی مورد نیاز خود را سفارش دهند. افراد میتوانید جهت مشاوره و خرید با کارشناسان ما در این حوزه، در ارتباط باشید.