سیستم قفسه بندی مناسب انبار از جمله موارد ابتدایی و یکی از مهم ترین اقدامات تجهیز میباشد که در انبارهای نیمه صنعتی، صنعتی و خانه استفاده میگردد.

سیستم های قفسه بندی انبار ارتباط بسیار مستقیمی با میزان بهره وری از تامین امنیت به همراه فضای انبار دارد. تجهیزات این محصول بسیار متنوع بوده که برخی اوقات خریداران در حین خرید آن با مشکلاتی نظیر انتخاب روبرو میشوند. در ادامه به راهنمای خرید و انتخاب سیستم مناسب انبار میپردازیم.

سیستم قفسه بندی مناسب انبار

سیستم قفسه بندی مناسب انبار

انتخاب قفسه بندی انبار ثابت یا متحرک

انتخاب قفسه بندی انبار ثابت یا متحرک زمانی انجام میشود که بر اساس شرایط انبار به همراه نوع کالا بخواهیم قفسه مورد نظر خود را انتخاب نماییم. قفسه بندی ثابت و متحرک دو محصول کاملا مجزا هستند که دارای اتصالات و پایه های محکمی بر روی زمین میباشند. در محیط های صنعتی از قفسه های ثابت برای محصولات استفاده میکنند و در قفسه بندی های فروشگاهی از نوع متحرک استفاده میگردد.

جنس قفسه بندی انبار در زمان انتخاب

انتخاب قفسه بندی انبار ثابت یا متحرک

جنس قفسه بندی انبار در زمان انتخاب

از دیگر فاکتورهایی که باید به آن توجه نمود جنس قفسه بندی انبار در زمان مناسب به همراه ضخامت بدنه میباشد. قفسه هایی که برای انباری تولید میگردد دارای بدنه فلزی بوده که مقاومت و استحکام بسیار بالایی با توجه به میزان ضخامت ورق هایی که برای این محصول به کار رفته میباشد. از انجایی که میتوانیم بگوییم انبارهای صنعتی دارای وزن و کالای بسیاری هستند پس بهترین انتخاب قفسه هایی هستند که دارای بدنه و جنس فلزی باشند که با مواد و کیفیت مطلوبی تولید شده باشند.

انتخاب قفسه بندی فلزی با توجه به نوع کالا

جنس قفسه بندی انبار در زمان انتخاب

انتخاب قفسه بندی فلزی با توجه به نوع کالا

با توجه به نوع کالا میتوانید انتخاب قفسه بندی فلزی مناسبی را داشته باشید. بدین صورت که قفسه بندی ها با توجه به ویژگی های ظاهری کالا میتوانید قفسه مورد نظر خود را انتخاب نمایید تا از ریزش ناگهانی محصول جلوگیری شود. به عنوان مثال میتوان گفت از جمله کالاهایی همانند فرش و موکت را نمیتوانید بر روی قفسه های پالت راک قرار دهید.

اما راحتی بر روی قفسه بندی بازویی قابل نگهداری میباشند. پس حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که در هنگام خرید و انتخاب قفسه بندی مناسب انبار، حتما به سازگاری و نوع کالا توجه داشته باشید تا بتوانید چیدمان خوبی برای محصول خود داشته باشید.

انتخاب قفسه بندی مناسب انبار بر اساس محیط

انتخاب قفسه بندی فلزی با توجه به نوع کالا

تنوع در چیدمان محصولات در انبار متفاوت میباشد پس باید نوع چیدمان خود را با توجه به قفسه های فلزی خود در نظر داشته باشید. اگر دسترسی آسانی را میخواهید برای محصول خود داشته باشید حتما به انتخاب قفسه فلزی خود دقت لازم را داشته باشید.

انتخاب قفسه بندی مناسب انبار بر اساس محیط

انتخاب قفسه بندی مناسب انبار بر اساس محیط میتواند برای افراد بسیار تاثیر گذار باشد به گونه ای که به عنوان مثال محصولات فروشگاهی یا کارخانه ها به دلیل فروش عمده ای که دارند، باید در انبارهای بزرگ انجام گیرد. که نگهداری کالاها بر روی پالت استاندارد انجام میشود.

البته برای استفاده از قفسه انبار میتوانید از سیستم راهرو باریک استفاده نمایید. در سیستم های راهرو باریک به دلیل کاهش عرض راهروها، افزایش ظرفیت در سیستم خود راهرو، با حذف کل راهرو تبدیل به محل استقرار پالت ها جهت افزایش ظرفیت به وجود می آید.

به ماشین آلات حمل بار در انبار توجه نمایید

قفسه بندی مناسب انبار بر اساس محیط

به ماشین آلات حمل بار در انبار توجه نمایید

در محیط هایی همچون انبار حتما به ماشین آلات حمل بار در انبار توجه نمایید. چیدمان برخی از کالاها با استفاده از حمل بار و امکان آنکه به صورت چند طبقه تا سقف به کمک لیفتراک و بالابر است امکان پذیر میباشد. مجموعه صنعت بایگان تولید کننده انواع محصولات بایگانی ریلی، قفسه های ثابت و قفسه های بایگانی ریلی فلزی و غیره میباشد.

توجه به وزن و تعداد کالا

ماشین آلات حمل بار در انبار قفسه بندی انبار

توجه به وزن و تعداد کالا

از فاکتورهای بسیار مهم در خرید و انتخاب قفسه بندی انبار میتوان توجه به وزن و تعداد کالا اشاره نمود برای مثال میتوان گفت اگر وزن کالایی سنگین نباشد اما تعداد بالا باشند میتوانید از قفسه بندی های استاندارد و معمولی استفاده نمایید. اما اگر وزن کالاهای مورد استفاده زیاد باشد باید قفسه هایی را انتخاب نمایید که چیدمان بار با لیفتراک در آنها امکانپذیر میباشد.

قابلیت شستشوی قفسه

قفسه های انبار باید در محیط هایی که استفاده میکنید قابلیت شستشو داشته باشند تا از بروز محصولات از هرگونه آلودگی جلوگیری نماید. برای محصولاتی همچون مواد غذایی و دارویی باید از قفسه هایی استفاده گردد که در تماس با مواد شوینده و ضدعفونی کننده به هی عنوان دچار آسیب نگردد.

انتخاب سیستم قفسه بندی انبار استاندارد

یکی دیگر از موارد بسیار مهم انتخاب سیستم قفسه بندی انبار استاندارد است که باید به آن توجه ویژه ای نمود. برخی از تیم های سازنده از متریال و نحوه جوشکاری بسیار استانداردی برای محصولات خود استفاده نمیکنند که در طولانی مدت در صورت وجود هرگونه ضربه  با  لیفتراک، سبب آسیب و ترک خوردگی میگردد. پس در هنگام انتخاب حتما کیفیت محصولات را مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه گیری

همانطور که در توضیحات بالا به آن اشاره شد محصولات قفسه بندی انبار از جمله محصولانی هستند که باید در هنگام خرید آنها به وزن، ابعاد، شکل ظاهری همچنین علاوه بر استاندارد بودن، قابلیت شستشوی این محصول را داشته باشد. امیدوارم مقاله راهنمای خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار برایتان مفید بوده باشد.