ایمنی حریق در انبار کالا

ایمنی حریق در انبار کالا

حفظ ایمنی حریق در انبار کالا امری بسیار مهم است، زیرا حریق در این محیط می‌تواند به آسیب‌های جدی، خسارت مالی و حتی تهدید برای انسان‌ها و محیط زیست منجر شود. در  ادامه این مطلب به معرفی چندین راهکار برای افزایش ایمنی حریق در انبار کالا خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

چرا محصولات را در انبار نگهداری می کنیم؟

بیشتر افرادی که در زمینه تولید یک کالا فعالیت می کنند به فضایی متناسب با محصولات تولید شده آن ها احتیاج دارند تا برای مدت زمانی طولانی بتوانند کالاهای خود را نگهداری (انبار) کنند. انبار کردن کالاها به تولید کنندگان کمک می کند تا بتوانند کالاهای تولید شده را در فضای مناسب تا زمان خرید و عرضه کالا ها به بازار نگهداری کنند. با توجه به متنوع بودن محصولات انبار های مختلفی نیز ساخته شده تا تولیدکنندگان توانایی نگهداری از کالاها را داشته باشند.در فضای انبار می توان کالاهای مختلف اما مرتبط با یکدیگر را نگهداری کرد. برای مثال شما نمی توانید در فضای انباری که در آن پودر ماشین لباسشویی انبار شده از محصولات حساسی مانند برنج، میوه ها و.. نیز استفاده کنید. چرا که محصولات شوینده بوی ناخوشایند بسیار زیادی دارند که باعث می شود بو و طعم میوه یا برنج و محصولات مشابه را بسیار تغییر دهد. بنابراین انبار های مختلف در ابعاد متنوع برای نگهداری از کالاهای گوناگون ساخته شده اند. برخی از انبار ها نیز برای نگهداری محصولات بسیار خطرناک مانند مواد شیمیایی و دارو ها ساخته شده اند. هر چقدر محصول تولید شده حساس تر باشد شرایط نگهداری آن سخت تر است و نیاز به مراقبت بیشتری خواهد داشت. اگر قصد نگهداری محصولات را طبق دسته بندی مشخصی را دارید بهترین پیشنهاد برای شما خرید بایگانی ریلی انبار نیز می باشد. 

 

ایمنی حریق در انبار کالا

معرفی نکات مهم در رعایت ایمنی حریق در انبار کالا

مدیریت انبارداری کاری بسیار دشوار و وظیفه ای بسیار سنگین است. چرا که محصولات تولید شده برای مدت زمانی طولانی باید در سلامت کامل نگهداری شوند تا به فروش برسند و سود فروش آن ها به دست بیاید. بنابراین اگر مشکلی برای محصولات موجود در انبار بوجود بیاید تولید کننده ضرر بسیاری خواهد کرد.

 • بهینه سازی فضای انبار

به طور کلی بهینه سازی فضای انبار چه در ابعاد بزرگ و چه در ابعاد کوچک امری بسیار ضروری است. اما باید توجه داشته باشید که اهمیت توجه به بحث بهینه سازی انبار در ابعاد کوچک اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که اگر در انبار های کوچک به بهینه سازی فضا و نحوه چیدمان کالا ها توجه نکنید با مشکل کمبود فضا روبرو خواهید شد.

 • بروز کردن اطلاعات انبار

یکی از مهم ترین کار هایی که در سیستم انبارداری باید به آن ها توجه کنید بروز رسانی اطلاعات انبار نیز می باشد. چرا که روزانه تعداد زیادی کالا به انبار انتقال پیدا می کند و فروش نیز باعث می شود که تعداد کالاها ثابت نباشد. بنابراین برای افزایش روند فروش و جلوگیری از بالا پایین شدن آمار انبار لازم است که اطلاعات شما نسبت به موجودی انبار بسیار تکمیل باشد.برای رفع این مسائل می توانید از انبار گردانی در بازه های مشخص با توجه به نوع کالا و صلاحدید تولید کننده استفاده کنید.

 • توجه به ایمنی و حفظ جان افراد

یکی از مسائلی که در انبار باید به آن توجه کنید حوادث ناگواری است که ممکن است با آن ها رو به رو شوید. برای مثال حریق نیز جز مواردی است که فضای انبار را تهدید می کند‌. اما مسئله این است که چگونه فضای انبار را نسبت به بروز حوادث ناگواری مانند: آتش سوزی ایمن کنیم؟ برای پاسخ به این سوال لازم است که ابتدا دلایل ایجاد حوادث ناگوار مااند حریق را به خوبی بشناسید سپس می توانید به خوبی ایمن سازی محیط حساس انبار را ایمن کنید.

 • خرید ابزار های حرفه ای و چیدمان مناسب

یکی از کارهای مفیدی که می توانید برای انبار خود انجام دهید خرید ابزار های کاربردی و چیدمان با برنامه ریزی قبلی نیز می باشد. هر دو این موارد به شما کمک می کند که در مدیریت سیستم انبارداری خود بسیار موفق عمل کنید.

 

ایمنی حریق در انبار کالا

معرفی عوامل مهم و عمده ایجاد حریق

حتما نیاز نیست شما یک اشتباه در روند انبار داری انجام داده باشید تا ایمنی حریق در انبار کالا به خطر بیفتد گاهی ممکن است عوامل طبیعی مانند رعد و برق باعث بوجود آمدن آتش سوزی در محیط انبار شوند. بنابراین بسیار مهم است که در چنین شرایطی به انبار سر بزنید یا اقداماتی را برای جلوگیری از خطرات پدیده های طبیعی در نظر بگیرید. گاهی نیز دلیل بوجود آمدن آتش سوزی خطاهای انسانی است که توجه به این موارد برای جلوگیری از خطر حریق بسیار اهمیت دارد. بنابراین در انبار سیگار کشیدن و کبریت روشن کردن نباید مسئله ای عادی و بی اهمیت جلوه داده شود. یکی دیگر از عواملی که باعث می شود انبار شما به آتش کشیده شود عیب های ساختمانی خرابی سیم کشی و .. نیز می باشد. بنابراین برای نگهداری از انبار و جلوگیری از آتش سوزی باید به نکات مهمی توجه کنید. در برخی از فیلم های تلویزیونی مشاهده می کنید که انبار های بزرگ به دلایل کینه توزی و از عمد به آتش کشیده می شوند. آیا تا کنون دقت کرده اید که به آتش کشیدن انبار می تواند یک ایده مناسب برای پوشش جرم باشد؟ بنابراین نمی توان گفت تنها دلیل آتش سوزی عوم توجه به نکات ایمنی است. اما تا حدودی می توان از عوامل مختلف ایجاد حریق جلوگیری کرد. برای درک بهتر این مطلب به لیستی از موارد دیگری که باعث بوجود آمدن حریق می شوند توجه کنید.

 • نواقص فنی
 • وجود وسایل برقی
 • سیم کشی ساختمان
 • نشت مایعات آتش زا و ..
 • تاخیر در اطلاع یافتن از وقوع حریق

 

ایمنی حریق در انبار کالا

چه عواملی باعث گسترش حریق خواهد شد؟

همانطور که می دانید پس از وقوع آتش سوزی لحظه به لحظه شعله های آتیش بیشتر و بیشتر خواهند شد و اگر کمی دیر تر از زمان وقوع به محل آتش سوزی برسید دیگر نمی توانید آتش را به راحتی خاموش کنید. اگر اطلاعات شما درباره عوامل تاثیر گذار بر افزایش شعله های آتش کم باشد ممکن است باعث شوید که روند افزایش شعله های آتش سرعت بیشتری پیدا کنند.

 1. عوامل گسترش حریق
 2. جا به جا شدن هوای داغ
 3. افزایش دسترسی به اکسیژن
 4. ثبات شیمیایی ماده سوختنی
 5. وجود محصولات حریق در اطراف شعله های آتش
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *