نگهداری و تعمیر سیستم های بایگانی ریلی

سیستم بایگانی ریلی

سیستم های بایگانی ریلی از همان ابتدا به گونه ای طراحی می شوند که برای مدت زمان طولانی قابل استفاده باشند. بنابراین می توان گفت طول عمر سیستم های بایگانی ریلی بالا است. اما با توجه به کارایی بالای بایگانی های ریلی بسیار طبیعی است که بعد از مدتی نیازمند تعمیر باشند. تعمیر و نگهداری به موقع از بایگانی ریلی باعث می شود تا برای مدت زمان طولانی قابلیت استفاده از سیستم های بایگانی ریلی وجود داشته باشد. در ادامه بیشتر درباره روش های نگهداری از سیستم های بایگانی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

افزایش طول عمر بایگانی ریلی

همانطور که گفته شد یکی از راه های افزایش طول عمر قفسه های بایگانی ریلی نگهداری درست و تعمیر به موقع آن ها نیز می باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که نحوه نگهداری از بایگانی ریلی نسبت به مدل آن کاملا متفاوت است. بنابراین اگر بایگانی ریلی شما ثابت باشد شرایط متفاوتی برای نگهداری آن نسبت به  بایگانی ریلی  متحرک وجود خواهد داشت. برای درک بهتر این مطلب در ادامه شرایط نگهداری انواع مدل های قفسه بایگانی ریلی را بررسی خواهیم کرد.

نحوه نگهداری از قفسه ریلی ثابت

بایگانی ریلی ثابت قابلیت جا به جایی ندارد بنابراین از ابتدا محل قرار گیری آن مشخص می شود و برای مدت طولانی در یک مکان قرار می گیرد. مسئله ثابت بودن قفسه ها می تواند تا حدود بسیاری به سالم ماندن آن ها کمک کند. اما تنها ثابت بودن قفسه به افزایش عمر آن کمک نمی کند. افرادی که وظیفه بایگانی کردن اسناد را دارند باید بدانند که چگونه اسناد را به روشی درست در قفسه ها قرار دهند.چرا که اگر اسناد به خوبی در قفسه ها پخش نشوند وزن اسناد بر روی یک بخش از قفسه بسیار فشار خواهد آورد. فشار زیاد اسناد بر یک طبقه برای مدت زمان طولانی مشکل ساز خواهد بود.

 

سیستم بایگانی ریلی

چرا صنعت بایگان؟

اولین نکته در افزایش طول عمر بایگانی ریلی توزیع درست اسناد در طبقه ها می باشد. اگر به این مسئله توجه کنید از بروز مشکلاتی همچون موج دار شدن طبقات جلوگیری کرده اید. در غیر اینصورت قفسه شکم می آورد و نیاز است که آن را به سرعت تعمیر کنید. اگر قفسه بایگانی شما به دلیل تحمل وزن بالا موج دار شده و قصد تعمیر آن را دارید پیشنهاد ما به شما مراجعه به سایت بایگانی ریلی صنعت بایگان و تماس با تیم حرفه ای آن می باشد.

نحوه نگهداری از قفسه ریلی متحرک

مشخص است که نگهداری از سیستم بایگانی ریلی ثابت بسیار راحت تر از متحرک است. بنابراین نه تنها در استفاده از سیستم بایگانی ریلی باید دقت لازم را داشته باشید بلکه تاریخ چک کردن قفسه ریلی باید بسیار نزدیک به هم باشد تا در صورت بروز مشکل سریعا به آن رسیدگی کنید. یکی از مواردی که ممکن است باعث خرابی سیستم بایگانی ریلی شود جا به جایی قفسه به شکل اشتباه است. اگر جا به جایی قفسه ها به طور نادرستی انجام شود ممکن است آسیب جدی برای ریل های بایگانی متحرک بوجود بیاید. اگر با روش های درست استفاده از بایگانی ریلی متحرک آشنا نیستید در ادامه با معرفی آن ها همراه ما باشید.

اصول نگهداری و جا به جایی درست بایگانی ریلی

برای قرار دادن اسناد در سیستم بایگانی ریلی نیاز به جا به جایی آن ها خواهید داشت. باید بدانید مهم ترین مسئله در افزایش طول عمر بایگانی ریلی های متحرک نحوه جا به جا کردن آن ها است. روش درست جا به جایی بایگانی ریلی به صورت قفسه به قفسه است. بنابراین اگر چند قفسه را به صورت همزمان جا به جا کنید پس از مدت زمانی کوتاه شاهد بروز خرابی ها خواهید بود. خرابی ها به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد به موتور، گیربکس، چرخ دنده و زنجیر ها نیز می باشد. فشار زیاد به قطعات گفته شده باعث بروز خوردگی شده و در نهایت زنجیر اصلی را پاره می کند و دیگر نمی توانید بایگانی ریلی را جا به جا کنید.

توزیع صحیح اسناد

همانطور که برای قفسه بایگانی های ثابت باید به توزیع اسناد اهمیت داد در بایگانی های ریلی نیز باید به این مسئله توجه کرد. چرا که اگر توزیع اسناد به درستی انجام نشود قفسه های بایگانی ریلی متحرک دچار فرورفتگی (موج دار شدن) خواهند شد. البته باید بدانید که در سیستم بایگانی ریلی متحرک فشار تنها به طبقات وارد نمی شود بلکه چرخ های متحرک نیز دچار آسیب خواهند شد.

 

سیستم بایگانی ریلی

استفاده درست از ریموت

سیستم بایگانی ریلی با استفاده از یک ریموت و به صورت برقی کار می کند. بنابراین کسی که وظیفه قرار دادن اسناد در این قفسه ها را دارد باید به درستی با ریموت آن کار کند. در غیر اینصورت ریموت یا قفسه ریلی متحرک دچار مشکل خواهند شد. برای استفاده صحیح از ریموت سیستم بایگانی ریلی باید به این نکته توجه کنید که هر دستوری که توسط ریموت به بایگانی ریلی داده می شود باید تا انتهای آن اجرا شود تا اجازه استفاده مجدد از ریموت را داشته باشید. بنابراین اگر در اجرای دستورات قبل از تمام شدن دستور قبلی اقدام کنید با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین باید بدانید که هزینه تعمیر ریموت بالا است و تا زمانی که ریموت درست نشود امکان استفاده از بایگانی ریلی به صورت برقی وجود نخواهد داشت.

عوامل تاثیر گذار در افزایش طول عمر بایگانی ریلی

  • تهیه محافظ برق صنعتی مناسب
  • بازدید دوره ای از قفسه های انبار
  • تعمیر به موقع خرابی های بوجودآمده
  • عدم وارد شدن ضربه به سنسور ها در زمان کار کردن سیستم هوشمند
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *