قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

به طور کلی مدیریت محیط انبار و نگهداری اصولی از کالا های انبار شده در آن کاری بسیار دشوار است. اکنون فرض کنید که مدیریت یک انبار با مواد شیمیایی را بر عهده دارید مشخص است که همه چیز سخت تر خواهد شد. یکی از مهم ترین موارد در انبار های شیمیایی نیز نوع قفسه بندی آن می باشد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به نحوه قفسه بندی انبار مواد شیمیایی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی میزان اهمیت قفسه بندی انبار

اولین و مهم ترین مسئله در شروع کار انبار داری توجه به نوع کالا ها و انتخاب قفسه بندی مناسب نیز می باشد. همچنین یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب قفسه بندی مناسب نیز توجه به نوع کالا و وزن آن ها می باشد. چرا که برای نگهداری از محصولات سنگین به قفسه بندی های مناسب با وزن آن ها نیاز دارید. یکی از مناسب ترین قفسه بندی ها برای چیدمان محصولات با وزن بالا از جنس فلز نیز می باشد. البته درباره مواد شیمیایی نیز انتخاب قفسه بندی بسیار حساس تر خواهد بود. چرا که ماهیت مواد شیمیایی خطرناک است و شرایط نگهداری آن بسیار سخت خواهد بود. باید توجه داشته باشید که حساسیت نگهداری مواد شیمیایی بسیار بالا است و یک اشتباه کوچک ممکن است حوادث ناگواری را به بار بیاورد. حتی ممکن است حوادث جبران ناپذیر بر اساس انتخاب قفسه بندی نامناسب اتفاق بیفتد.

بررسی ویژگی های انتخاب قفسه بندی مناسب

اهمیت انتخاب قفسه بندی مناسب به زمانی مربوط می شود که مواد شیمیایی به انبار ارسال شده و قصد جا به جایی و چیدمان آن ها را دارید. دراین صورت اگر راه رو ها و قفسه بندی در شرایط مناسبی نباشند با مشکلاتی نیز رو به رو خواهید شد. برای درک بهتر این مطلب در ادامه به معرفی ویژگی های انتخاب قفسه بندی مناسب خواهیم پرداخت.

مزایای انتخاب قفسه بندی انبار مواد شیمیایی:

انتخاب درست قفسه بندی انبار مواد شیمیایی ارتباط مستقیمی به افزایش راندمان عملکرد در محیط انبار خواهد داشت. از ویژگی های انتخاب درست قفسه بندی برای انبار کردن مواد شیمیایی می توان به افزایش ایمنی، بهبود بهره وری، صرفه جویی در فضا نیز اشاره کرد.

افزایش ایمنی: انتخاب قفسه بندی مناسب باعث افزایش ایمنی فضای انبار و محصولات نیز می شود. چرا که قفسه بندی مناسب از خطر بروز آتش سوزی و انفجار جلوگیری می کند.

بهبود بهره وری: با استفاده از قفسه بندی مناسب بدون شک دسترسی راحت تری به مواد شیمیایی خواهید داشت. از مزایای دسترسی آسان تر به محصولات در قفسه بندی های انبار می توان به افزایش بهره وری در انبار اشاره کرد.

صرفه جویی در فضا: یکی از ویژگی های فوق العاده انتخاب قفسه بندی مناسب صرفه جویی در فضای انبار نیز می باشد.  صرفه جویی در فضای انبار نیز باعث بهتر شدن هزینه های انبار نیز خواهد شد. بنابراین انتخاب قفسه بندی مناسب نیز مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت.

 

قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

 آشنایی با اصول قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کرده اید اهمیت  خرید قفسه بندی ای مناسب با کالاهای انبار بسیار بالا است. اما باید بدانید که پس از انتخاب و خرید  قفسه بندی مناسب نحوه چیدمان آن بسیار مهم تر می باشد. به همین دلیل در این بخش قصد داریم به بررسی چگونگی قفسه بندی انبار مواد شیمیایی بپردازیم.

نصب صحیح قفسه های فلزی: نصب قفسه های فلزی در انبار مواد شیمیایی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل بهتر است برای نصب قفسه بندی این نوع انبار از افراد متخصص کمک بگیرید. در این صورت احتمال بروز حوادث ناگوار نیز کم خواهد شد.

بارگذاری صحیح مواد شیمیایی: پس از نصب صحیح قفسه ها بسیار مهم است که مواد شیمیایی در شرایطی مناسب و درست چیدمان شوند. چرا که چیدمان نا مناسب ممکن است مشکلاتی را برای کالاهای انبار شده بوجود بیاورد. برای مثال ممکن است مواد شیمیایی را چیدمان کنید اما به دلیل رعایت نکردن اصول متوجه شوید که سرایز شده اند یا دیگر قابل مصرف نیستند و فضای انبار را هم نا امن کرده اند. بنابراین افرادی که در انبار وظیفه چیدمان مواد شیمیایی را بر عهده دارند لازم است که حتما در این رابطه آموزش های لازم را ببینند.

بازرسی منظم قفسه ها: یکی از اقدامات مهم در انبار های مواد شیمیایی بازرسی منظم قفسه ها نیز می باشد. بازرسی منظم نیز به شما کمک می کند که درصورت بروز هر گونه مشکلی سریعا از آن با خبر شده و به آن رسیدگی کنید و در نهایت شاهد حوادث بدتری مانند آتش سوزی نباشید.

 

قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

معرفی انواع سیستم قفسه بندی بر اساس مواد شیمیایی

قفسه بندی انبار بر اساس مواد شیمیایی دارای انواع مختلفی است که در این بخش قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

قفسه مشبک: به مجموعه ای از پانل های فلزی سوراخ دار گفته می شود که با استفاده از پیچ و مهره های گالوانیزه به یک دیگر وصل شده اند. در بازار از قفسه های مشبک با ذنام قفسه های پیچ ومهره ای نیز یاد می شود. اگر قصد راهرو بندی و چیدمان کالاهای سبک را دارید می توانید از قفسه بندی مشبک نیز استفاده کنید. بنابراین می توان گفت که قفسه بندی مشبک مناسب انبار کردن کالاهای سنگین نخواهد بود.  قفسه بندی مشبک در سه حالت سبک، سنگین و نیمه سنگین طراحی وتولید شده که در بازار نسبت به نیاز خود می توانید یکی از این موارد را انتخاب و خریداری کنید.

قفسه پالت راک: یکی از بهترین سیستم های قفسه بندی، قفسه بندی پالت راک نیز نام دارد. شما می توانید انواع کالا ها را با استفاده ازز قفسه پالت راک چیدمان کنید و محدودیتی درچیدمان کردن کالاهای سنگین نیز وجود نخواهد داشت. یکی از ویژگی های استفاده از قفسه بندی پالت راک نیز ساختار و سبک چیدمان آن است. چرا که سلول های قفسه بندی پالت راک به گونه ای طراحی شده اند که به صورت همزمان از هر سمتی می توان به این قفسه دسترسی داشت و چیدمان کالا ها با این سیستم قفسه بندی بسیار راحت تر خواهد بود.

قفسه پانل راک: اگر به دنبال یک قفسه بندی ایده ال برای چیدمان محصولات خود هستید باید بگوییم که قفسه پانل راک نیز گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. همچنین می توانید با خرید قفسه پانل راک کالاهای سنگین وزن را نیز به خوبی چیدمان کرده و نگران کاهش طول عمر قفسه بندی نیز نباشید. بیشترین استفاده از قفسه پانل راک نیز در انبار های مرتفع نیز می باشد. بنابراین یکی از کارآمد ترین سیستم های قفسه بندی قفسه پانل راک نیز به حساب می آید.

 

قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *