قفسه بندی خود راهرو چیست؟

گذاشت وبرداشت در این سيستم، با لیفت‌تراک شاخکدار انجام می‌شود. لیفتراک وارد هر دهانه از این قفسه‌ها می‌شود و بار را در انتهای تونل از روی زمين برمی‌دارد. سپس روی ريل‌هاي طبقات، به سمت بالا جایگذاری می‌کند  و از همان مسیر بازمی‌گردد و از تونل خارج می‌شود.

قفسه بندی خود راهرو چیست؟

قفسه بندی خود راهرو یکی از سیستم های کاربردی و ثابت است  که توانایی رفع تمام نیاز های مربوط به انبار و ذخیره سازی کالا را دارد. با استفاده از قفسه بندی خود راهرو تعدادی راهرو موازی با یک دیگر در فضای انبار ایجاد خواهد شد. بنابراین در نهایت به دلیل موازی ساخته شدن راه رو ها لیفتراک ها تنها همان راهی که رفته و محصولات را در قفسه چیدمان کرده اند برای برگشت دارند. شاید با خود فکر کنید که این مسئله مشکلی بزرگ در انبار به حساب می آید. اما باید بدانید که در واقع طراحی این سیستم بسیار کارآمد و مفید است. چرا که لیفتراک ها فرصتی برای چرخیدن بیهوده ندارند و تنها باید مشغول بار زدن و خالی کردن آن ها باشند. همین مسئله باعث می شود که بسیار در زمان صرفه جویی شده و محصولات با سرعت بیشتری در جای درست خود قرار خواهند گرفت.

چگونگی عملکرد لیفتراک ها در قفسه بندی خود راهرو

همانطور که گفته شد در قفسه بندی خود راهرو لیفتراک ها تنها مجبور به طی کردن یک مسیر مستقیم هستند. عدم چرخش لیفتراک ها باعث شده که نیازی به چرخش بیهوده نباشد و ایمنی قفسه ها افزایش یابد. چرا که با عدم چرخیدن لیفتراک ها احتمال برخورد لیفتراک با قفسه که پایه های آن بسیار کم است. در نهایت قفسه ها برای مدت زمان بیشتری می توانند محصولات موجود در انبار را نگهداری کنند.از مزایای استفاده از قفسه بندی خود راهرو و لیفتراک ها می توان به قدرت زیاد بازو های لیفتراک اشاره کرد زمانی که لیفتراک قرار است باری را حمل کند بازوهای لیفتراک باز شده و محصول بر روی آن قرار می گیرد. یکی از قوانین چیدمان قفسه ها در سیستم خود راهرو این است که محصولات از انتهای راهرو چیدمان شوند به سمت قسمت ابتدایی قفسه ها تا خارج کردن آن ها بسیار راحت تر شود.

 

بررسی تحمل وزن لیفتراک ها

اگر به ظاهر لیفتراک ها نگاه کنید متوجه وجود بازوهای سراسری آن خواهید شد بنابراین می توان گفت لیفتراک ها تحمل وزن بالایی دارند و به راحتی می توانند تا دو نیم تن را به صورت یکپارچه حمل کنند. یکی از مزایای قفسه خود راهرو قابلیت چیدمان کالا ها در ارتفاع زیاد است. بنابراین با استفاده از قفسه خود راهرو می توان تا ارتفاع ۱۲ سانتی متر محصولات را در انبار چیدمان کرد.بیشترین استفاده از قفسه های خود راهرو در انبار های بزرگ صنعتی نیز می باشد.

ویژگی سیستم انبارش خودراهرو

  • اتصالات پیچ‌ومهره‌ای اجزای سیستم
  • مدیریت موجودی‌های انبار با کارایی مطلوب
  • قابليت تبديل به سيستم دوطرفه با نظام (FIFO)
  • ایجاد امکان افزایش توان عملیاتی و بهره‌وری در انبارها با اقلام به‌نسبت یکسان
  • ذخیره‌سازی و بازیابی بار براساس نظام (FIFO) (آخرین بار وارده- اولین بار قابل برداشت)
  •  صرفه‌جویی در فضا با حذف راهروهای دسترسی اضافی (در سیستم پالت راک) و استفاده از یک راهرو برای دسترسی به تونل‌های سیستم انبارش، افزایش تراکم بارهای واحد نسبت به سطح  به میزان ۷۵ درصد ایجاد ایمنی لازم برای بارهای ذخیره شده
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *