انواع روش های چیدمان انبار

انواع روش های چیدمان انبار

انبار های مختلفی برای ذخیره سازی انواع محصولات ساخته شده است. با توجه به این مسئله که تعداد زیادی کالا باید در انبار ها بدون مشکل کمبود فضا باید چیده شوند بسیار مهم است که صاحبان انبار با انواع روش های چیدمان انبار و انبار داری آشنا باشند. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید در ادامه این مطلب همراه باشید.

مختصری درباره چیدمان انبار

چیدمان انبار امری بسیار تخصصی است چرا که افراد باید بدانند جنس ها را چگونه در انبار ذخیره کننند که نه تنها با کمبود فضا رو به رو نشوند بلکه تعداد اجناس بیشتری را بتوانند در انبار خود جای بدهند. بنابراین می توان گفت چیدمان انبار نیازمند محاسبات پیچیده ای می باشد. چرا که تنها به زبان آوردن چیدمان انبار ساده است. امروزه با پیشرفت علم برای چیدمان اصولی تر انبار ها از نرم افزار های بروز و مخصوص چیدمان کالا در انبار استفاده می کنند. البته باید بدانید که اگر انبار شما کوچک است نیازی به استفاده از نرم افزار های مخصوص برای چیدمان انبار پیدا نخواهید کرد. اما اگر وسعت انبار بسیار زیاد است مهم است که در سیستم انبار داری خود از نرم افزار های مرتبط و بروز نیز استفاده کنید تا دچار مشکل کمبود فضا نشوید.

معرفی انواع روش چیدمان کالا در انبار

 چیدمان در انبار به دو روش تصادفی و ثابت انجام می شود. اگر انبار بسیار بزرگی دارید می توانید از روش چیدمان تصادفی به معنی قرار دادن کالا ها در هر نقطه ای از فضای انبار می باشد. اما اگر در میزان فضای انبار با محدودیت مواجه هستید می توانید از چیدمان به روش ثابت استفاده کنید. چیدمان به روش ثابت  به معنی ثابت بود مکان قرار گیری هر نوع کالا می باشد. بنابراین در انبار های نسبتا کوچک هرکالا در جای مشخص خود چیدمان می شود.

 

روش های چیدمان انبار

آشنایی با انواع روش های چیدمان در انبار

چیدمان در انبار به روش های مختلف انجام می شود. به طور کلی هدف از چیدمان در انبار حفظ امنیت کارگران، دسترسی آسان به کالا و صرفه جویی در زمان به هنگام پیدا کردن کالا و ارسال آن برای مشتری می باشد. با توجه به متنوع بودن انبار ها روش های مختلفی برای چیدمان وجود دارد که در این بخش قصد داریم درباره آن ها صحبت کنیم.

 انواع روش های چیدمان:

  • چیدمان بر اساس میزان فروش
  • چیدمان بر اساس کالا های سنگین
  • چیدمان و جا نمایی کالا های فصلی
  • چیدمان بر اساس دسته بندی محصولات مرتبط

 نکات مهمی که باید در چیدمان انبار به آن ها توجه کنید

محصولات کارخانه ها با یک دیگر تفاوت دارند به همین دلیل نکات زیادی در چیدمان کالا ها در فضای انبار وجود دارد که باید درباره آن ها اطلاعات کسب کنید. در ادامه به برخی از این نکات پرداخته ایم.

برچسب گذاری:

یکی از بهترین روش ها برای کسب اطلاعات درباره هرکالا برچسب گذاری بر روی کارتن آن ها است. بر روی برچسب می توانید از نام کالا رنگ یا تصویر کوچک آن استفاده کنید تا در زمان نیاز به پیدا کردن کالا دچار مشکل نشوید. باید توجه داشته باشید که برچسب گذاری باید به روشی ساده انجام شود تا در زمان کمتری بتوانید به کالای مورد نظرخود دسترسی پیدا کنید.

 برقراری ارتباط:

انبارداران باید به این مسئله توجه کنند که بر قراری ارتباط بین کارگران در انبار های بزرگ کار دشواری است بنابراین نیاز است که برای برقراری ارتباط از تلفن یا بی سیم های مخصوص استفاده شود.

آموزش دادن:

اگر برای چیدمان انبار خود از روش خاصی استفاده می کنید بسیار مهم است که این دستورات و روش های مهم را به افرادی که در انبار وظیفه چیدمان کالا را دارند آموزش بدهید. هر چقدر روند کار را بهتر به کارگران توضیح دهید با عملکرد بهتری رو به رو خواهید بود.

رعایت ایمنی:

بسیار مهم است که در سیستم انبار داری ایمنی اولویت اول مدیران باشد. ایمنی برای کارگران و کالا ها هر دو بحث های مهمی هستند که باید به آن ها توجه کنید. یکی از مسائل خطرناک در سیستم انبار داری عبور مرور کارگران از بین قفسه ها نیز می باشد. برای رفع  خطرات احتمالی می توانید از لباس های ایمنی برای کارگران خود استفاده کنید.  همچنین تابلو های مناسب برای پیدا کردن بهتر مسیر ها را در فضای انبار خود قرار دهید تا دسترسی به نقاط مختلف انبار راحت تر باشد.

قفسه بندی مناسب:

یکی از دیگر عامل هایی که ممکن است جان افراد را در انبار به خطر بیاندازد سیستم قفسه بندی نیز می باشد. سیستم قفسه بندی باید مستحکم باشد و بتواند وزن کالا ها را تحمل کند. بنابراین در خرید قفسه های مخصوص انبار بسیار به مسئله استحکام و متناسب بودن با کالاهایی که قصد دارید انبار کنید توجه داشته باشید. چر که سقوط قفسه ها نه تنها جان کارکنان را بلکه سلامت کالا ها را به خطر خواهند انداخت. اگر نمی دانید که چه نوع قفسه ای مناسب انبار شما است می توانید به سایت معتبر صنعت بایگان مراجعه کرده و از کارشناسان آن راهنمایی بگیرید.

 

روش های چیدمان انبار

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *